Słowacja - Ruiny Zamku Slanec
Zamek Slanec znajduje się na stromym wzgórzu, nad miejscowością Slanec. Około 24 km od miasta Koszyce. Do dnia dzisiejszego zachowała się jedna trzykondygnacyjna wieża i kilka murów. Pod względem architektonicznym wyróżnia się piękne gotyckie okno w kształcie łuku ostrołukowego.
Miejsce, w którym do dziś stoją ruiny zamku Slanec, ma
za sobą długą i bogatą historię. Z ustaleń badań archeologicznych wynika, że
Wzgórze Zamkowe było zamieszkane już w czasach prehistorycznych. W czasach rzymskich droga wiodła
pod wzgórzem zamkowym. Łączyła prowincję Dację i północną Potisię z Kotliną
Koszycką i regiony na północ od Karpat.
HISTORIA ZAMKU SLANEC
Niestety nie ma żadnych wiarygodnych pisemnych wzmianek o najstarszej historii zamku Slanec. Pierwotnie gród obronny został rzekomo zbudowany w 1220 roku przez jednego z potomków rodziny Abov. Pierwsze wzmianki historyczne o zamku Slanec pochodzą z końca XIII wieku z 1281 roku, kiedy to stał już murowany zamek z okrągłą wieżą zamkową. W drugiej połowie XIII w. władza królewska osłabła
kosztem coraz bogatszych magnatów. W tym czasie w zamku mieszkał najwyższy
urzędnik królewski – palatyn Finta z rodu Aba. Który sprzeciwił się reformom gospodarczym wprowadzonym przez króla Władysława IV Kumańskiego. Spór zakończył się bitwą pod zamkiem. Zwycięzcą okazał się król Władysław IV który zdobył zamek i utrzymał go w swoim posiadaniu. Po wygaśnięciu rodu Arpádów zamkiem rządził ród Drugethów, którzy przybyli wraz z nowym królem Karolem Robertem. Byli właścicielami zamku od 1330 roku przez dwa stulecia. W pierwszej połowie XV wieku zamek i wieś zostały spalone. Później zamek stał się własnością rodziny Ladislava Losonczy, która naprawiła go pod koniec XV wieku. W 1601 roku właścicielami zamku stała się rodzina Forgáchów. W czasie powstań Rákoci-Tököli zamek został znacznie uszkodzony. W 1678 roku został zajęty przez wojska Thököly'ego, ale po roku został odbity przez wojska cesarskie. Kiedy Juraj Rakoci II doszedł do władzy, kazał podpalić zamek. Od tego czasu zamek jest opuszczony i popadał w ruinę.
W XIX wieku bogata szlachta zaczęła częściowo odrestaurowywać swoje zniszczone rezydencje. Hrabia Jozef Forgách odnawia wieżę zamkową, w
której urządza muzeum rodziny Forgáchów z Gýmeš. Zamek w tym stanie
przetrwał aż
do II Wojny Światowej. W najlepiej zachowanej do dziś części zamku – w wieży zamkowej zwanej Nebojsa – urządzone były trzy pomieszczenia, ozdobione zabytkami, obrazami właścicieli zamku itp. Jednak w czasie II wojny światowej, podczas przekraczania frontu, pomniki te zostały częściowo zniszczone i rozkradzione przez Armię Czerwoną.
Obecnie na zamku trwają prace rekonstrukcyjne. Odrestaurowaniem zabytku zajmuje się stowarzyszenie obywatelskie Ratujmy Zamek Slanec. Jak do tej pory poczynili postępy w pracach nad wieżą zamkową. Połączyli trzecie i czwarte piętro spiralnymi schodami, wstawili drewniane okna (moim zdaniem kompletnie do wieży nie pasujące). Trwają także prace nad zabezpieczeniem muru pałacowego. Niestety do wieży nie udało nam się dostać, bo drzwi były zamknięte na klucz.
Komentarze
Prześlij komentarz