Polska - Zamek Golubski
Zamek Golubski to zamek krzyżacki pochodzący z przełomu XIII i XIV wieku. Znajduje się on w województwie kujawsko-pomorskim, wzniesiony na wzgórzu górującym nad miastem Golub-Dobrzyń.
Zanim powstał zamek murowany, na wzgórzu wzniesiono drewniany gród, który osłaniały umocnienia drewniano-ziemne. Jego celem było strzeżenie przeprawy przez Drwęcę. Prace nad murowanym zamkiem rozpoczęto ok 1300 roku z inicjatywy komtura Konrada von Sacka. Zamek miał być połączeniem klasztoru i twierdzy. Prace nad zamkiem ukończono około 1330 roku. Składał się on z zamku wysokiego i przedzamcza, czyli części gospodarczej ze stajniami, stodołami i spichlerzami.
| Dziedziniec i krużganki |
Został on wybudowany na planie czworoboku z wieżyczkami w narożach. W podziemiu wieży znajdował się okrągły dwupoziomowy, wentylowany loch, zaopatrzony w latrynę, który wykorzystywano jako więzienie. Wejścia na zamkowy dziedziniec strzegła ciężka brama, którą otwierał pilnujący drogi odźwierny.
Najważniejszym pomieszczeniem twierdzy krzyżackiej była kaplica, w której bracia codziennie się modlili, a także kapitularz, gdzie odbywały się narady. Pomieszczenia te znajdowały się na pierwszym piętrze w południowym skrzydle zamku.
| Główna brama prowadząca do zamku |
Zamek trzykrotnie próbował zdobyć Władysław Łokietek z wojskami litewskimi. Niestety za każdym razem bez skutecznie. Ostatnia próba zdobycia twierdzy miała miejsce w 1332 roku. Niemal 100 lat później, podczas wojny w latach 1409–1411 Zakon poniósł znaczne straty. W 1410 r. w bitwie pod Grunwaldem zginął m.in. golubski komtur Mikołaj de Roder, ale zamek nie odniósł większych szkód – prawie bez walki załoga poddała go Polakom. I pokój toruński zawarty w 1411 r. rozstrzygał, że twierdza i miasto wraca w krzyżackie ręce. Trwający między Polską a Zakonem konflikt najmocniej odbił się na Golubiu i samym zamku w 1422 r. Król Władysław Jagiełło w tzw. wojnie golubskiej zdobył miasto i przystąpił do oblężenia warowni, która została ostrzelana przez artylerię. Jednak pod koniec 1422 roku miasto i zamek wróciły pod panowanie Krzyżaków którzy przystąpili do naprawy uszkodzonej warowni.
| Wystawa Etnograficzna |
W 1454 r. Związek Pruski wypowiedział posłuszeństwo Państwu Zakonnemu, co doprowadziło do wybuchu powstania i ataków na krzyżackie twierdze. Załoga zamku golubskiego poddała się praktycznie bez walki. Kazimierz Jagiellończyk w trakcie wojny trzynastoletniej nakazał umocnić warownię, tak że w 1460 r. czeskie wojska najemne walczące po stronie polskiej przez dwa lata zdołały bronić się w niej przed atakiem wojsk krzyżackich. Atakujący zdobyli wprawdzie miasto, ale w 1462 r. Golub został odbity – przy pomocy części mieszczan. Po podpisaniu II pokoju toruńskiego w 1466 r. ziemia chełmińska stała się częścią tzw. Prus Królewskich, a twierdza w Golubiu siedzibą polskich starostów. Około 1511 r. z polecenia Zygmunta Starego rozpoczęła się odbudowa i przebudowa zamkowych wnętrz.
| Krzyżacka izba tortur |
W 1611 roku król Zygmunt III Waza przekazał zamek swojej siostrze Annie Wazównie. Od tego czasu zamek stał się letnią rezydencją królewny. W 1623 roku władczyni przebudowała zamek-klasztor w renesansowy pałac, zastępując architektoniczne elementy obronne dekoracyjnymi. Na zboczach zamku powstały piękne ogrody w których królewna uprawiała kwiaty i zioła którymi się interesowała.
| Fragment nagrobka Anny Wazówny |
Po śmierci Anny Wazówny w 1625 r. zamek pozostał w kobiecych rękach, ponieważ starostwo golubskie obejmowały kolejno: druga żona Zygmunta III Wazy, królowa Konstancja Austriaczka, po 1631 r. jej córka – królewna Anna Katarzyna, a w 1638 żona Władysława IV, Cecylia Renata. Od 1645 r. zarządzanie zamkiem przejmowały rodziny: Szczawińskich, Lubomirskich, Grudzińskich, Denhoffów i Wesselów.
| Wejście do kaplicy |
| Kaplica |
Podczas pierwszego rozbioru Polski w 1772 roku Golub został odebrany Polsce i włączono go do Prus. Zamek stał się siedzibą urzędu, a w kaplicy odbywały się nabożeństwa luterańskie. Część pomieszczeń została przeznaczona na mieszkania dla urzędników. Mimo to nie dbano o zabytkową budowlę, która z czasem zaczęła niszczeć.
Po drugim rozbiorze w r. 1793 Prusy zagarnęły również Dobrzyń, który po wojnie prusko-francuskiej w 1807 r. znalazł się razem z Golubiem w granicach Księstwa Warszawskiego. Francuzi usunąwszy pruskich urzędników wykorzystali zamek, urządzając w nim lazaret, jednak nie zapobiegali postępującej dewastacji budowli.
Od 1815 r. Golub i Dobrzyń ponownie rozdzieliła granica – tym razem między dwoma zaborami – pruskim i rosyjskim. W 1817 r. zamek znacznie ucierpiał z powodu nadleśniczego Richtera, który – wprowadzając się do prawego skrzydła – w ramach oszczędności rozebrał i wykorzystał jako opał drewnianą galerię.
Gdy w 1825 r. na zamku rozpoczęło się urzędowanie przedstawicieli intendentury pruskiej, zajęto się najbardziej pilnymi, lecz tylko doraźnymi naprawami pomieszczeń mieszkalnych. Na domiar złego w 1831 r. zamek objął nowy dzierżawca, który zamieszkał na górnym piętrze, przeznaczając parter na obory, a na dziedzińcu urządzając gnojowisko.
Od 1833 r. dawna krzyżacka twierdza pełniła także przejściowo funkcję więzienia. Nie odnawiany zamek powoli zamieniał się w ruinę, a dzieła zniszczenia dopełniał żywioł. W 1842 r. huragan przewrócił część attyki wschodniej na dach, wskutek czego zawaliły się sklepienia aż do samych piwnic. W 1867 r. w podobny sposób uległo zniszczeniu skrzydło północne i część południowego – w tym sklepienie gotyckiej kaplicy. Choć w złym stanie, zamek od 1883 r. służył jeszcze jako szkoła i mieszkanie dla nauczyciela.
W okresie międzywojennym aż do 1938 r. Golub i Dobrzyń należały wprawdzie do Polski, ale znalazły się w różnych województwach, co nie sprzyjało ich rozwojowi. W 1920 r. w zamku urządzono muzeum regionalne. Zabytek, jak opisuje polski protokół z 1921 r., znajdował się wówczas w złym stanie. Prac naprawczych wymagały zwłaszcza dachy, stropy i korony murów. Z braku funduszy ograniczono się do rozebrania w 1926 r. grożących zawaleniem ścian – północnej i zachodniej oraz sklepienia zakrystii. Dopiero w 1937 r. przeprowadzono remonty dachu i niektórych pomieszczeń przeznaczonych dla muzeum. Odsłonięty i zabezpieczony został również gotycki portal do kaplicy.
Obecnie w zamku znajduje się muzeum, hotel i restauracja. Często odbywają się tu turnieje rycerskie. W 1977 roku na zamku odbyła się jedna z pierwszych z Polsce rekonstrukcji historycznych. Zamek jest piękny. Można tu zobaczyć wystawy etnograficzne, archeologiczne, pamiątki po Annie Wazównie, sale rycerskie, kościół i wiele innych ciekawych miejsc.
Źródła:
Komentarze
Prześlij komentarz