Bośnia i Hercegowina - Katakumby (Katakombe) - Jajce
Katakumby to kolejne ciekawe miejsce w miejscowości Jajce które warto odwiedzić. Znajdują się po między Wieżą Niedźwiedzią a Kościołem Najświętszej Marii Panny i dzwonnicą św. Łukasza w południowo - zachodniej stronie miasta. Wejście jest płatne. Warto zabrać ze sobą latarkę. Wnętrze jest słabo oświetlone ale nadaje to klimat temu miejscu.
Zejście do Katakumb
Katakumby to podziemna kaplica z kryptą powstała pod koniec XIV wieku. Z rozkazu księcia bośniackiego Hrvoje Vukčića. Miały być miejscem pochówku dla niego i jego rodziny.
Jest to budowla podziemna z przedsionkiem, chrzcielnicą z chrzcielnicami, nawą i prezbiterium z miejscem na ołtarz. Podziemny kompleks został wykuty w żywej skale
Do podziemnych przestrzeni wchodzi się przez mały i wąski hol, którego drzwi również są wycięte w żywej skale. Pod koniec XIX lub na początku XX wieku wejście do katakumb zostało zasklepione naziemnym kamiennym gankiem, który miał chronić przed żywiołami. Dwupoziomowa krypta jest mała prowadzą do niej cztery stopnie.
Po zejściu do krypty naszym oczom ukazuje się ogromny ołtarz z wycięciem w skalnej ścianie.w kształcie podwójnego krzyża, półksiężyca i słońca.
Symbolika ma świadczyć o wpływie islamu na rytuały pochówku bośniackich chrześcijan w postaci wykutych w skale emblematów słońca i księżyca.
W ścianach znajdują się małe pomieszczenia (nie wszystkie ukończone) które służyły za sale pogrzebowe
Co więcej, przypominająca jaskinię kaplica odegrała bardziej współczesną rolę historyczną, ponieważ podobno zapewniała kryjówkę generałowi Tito w 1943 r. i była miejscem, w którym podpisywał on dokumenty z drugich spotkań AVNOJ, podczas których ustalono, że Jugosławia stanie się wieloetnicznym państwem federalnym.
Z całą pewnością warto zwiedzić Katakumby i zapoznać się z historią tego miejsca.








Komentarze
Prześlij komentarz