Bośnia i Hercegowina - Wieża Niedźwiedzia (Medvjed kula) - Jajce
Wędrując ulicami miasta Jajce dotarliśmy do Wieży Niedźwiedziej. Znajduje się ona po zachodniej stronie murów miejskich w pobliżu Katakumb i Wieży Zegarowej. Szacuje się, że powstała w połowie XV wieku w ostatniej dekadzie niepodległości Bośni (1448-1463), kiedy to ostatni królowie bośniaccy prowadzili intensywne prace budowlane.
To kolejne miejsce, które podobnie jak katakumby służyło za kryjówkę lub więzienie.
Wieża ta owiana jest wieloma legendami, które mieszkańcy przekazują sobie z dziada pradziada.
Istnieją dwa wierzenia, jedna z nich głosi, że nazywano go niedźwiedzim ze względu na wielkość i grubość ścian. Natomiast druga, bardziej popularna wśród mieszkańców Jajec głosi, że nazwano go tak, ponieważ żył w nim niedźwiedź do którego wyrzucano więźniów i skazańców gdzie ginęli w paszczy wygłodniałej bestii.
Niedźwiedzia Wieża odegrała w przeszłości dużą rolę, ponieważ służyła przede wszystkim obronności i bezpieczeństwu miasta.
Dziś służy jako atrakcja turystyczna. Była kilkakrotnie odnawiana, aby umożliwić mieszkańcom i turystom cieszenie się tym zabytkiem. Wejście na wieżę jest bezpłatne. Zbyt wiele nie ma tam do oglądania po za grubymi murami ale i tak warto tam zajrzeć, aby poczuć ducha legend które krążą o tym miejscu.




Komentarze
Prześlij komentarz