Czarnogóra - Twierdza Bedem
Nikšić to drugie największe miasto Czarnogóry, położone w północno-środkowej części kraju. Leży na wysokości 630 m n.p.m. Będąc w Nikšiciu można zwiedzić Muzeum Miejskie, Plac Wolności, zamek Księcia Mikołaja i cerkiew św. Bazylego Ostrogskiego. Warto także zajrzeć do ruin Twierdzy Bedem, która była celem naszej wycieczki.
Bedem to twierdza, z której widać cały Nikšić. Kiedyś twierdza znana była jako Onogošt. Stare Miasto w Nikšiciu lub Stare Miasto w Onogošcie, według przekazów historycznych zostało zbudowane w IV wieku jako rzymska twierdza wojskowa. Cała twierdza ma 214 metrów długości i około 30 metrów szerokości. Zbudowano ją z kamienia, a podstawową funkcją tej twierdzy była ochrona przed wrogiem. Ta forteca reprezentuje coś w rodzaju miasta w mieście.
Fortyfikacja ta została zbudowana na skalistym cyplu. Kiedyś nazywano go również Anagastum. Miasto składa się z dwóch części, pozostałości Dolnego Miasta z pięcioma basztami i systemu Górnego Miasta z sześcioma. Całe miasto otoczone jest murami obronnymi. Zachodnia ściana twierdzy ma 1,6 metra grubości, natomiast wschodnia, na której spoczywa dolna część ufortyfikowanego miasta, ma 1,1 metra grubości. W południowej części warowni zbudowano pięcionożną, trójkondygnacyjną wieżę, a w północnej okazałą ośmioboczną wieżę. W środku Bedem znajduje się najstarsza budowla twierdzy, zwana Kastel. Kastel składał się z dwóch szczytów, a także pomieszczeń dowódcy twierdzy i straży oraz głębokiej piwnicy zbudowanej na sklepieniu, która służyła jako magazyn amunicji. Najbardziej prestiżową częścią twierdzy była platforma artyleryjska.
Po tym, jak miasto dostało się pod panowanie Osmanów, Bedem stanowiło ich najsilniejszą fortyfikację. W 1877 roku miasto zostało wyzwolone spod panowania tureckiego, po czym Nikšić stopniowo zaczął stawać się osadą miejską, ponieważ zniknęła potrzeba fortyfikacji obronnych. Uwolnione od Turków miasto zaczęło żyć nowym życiem, przyciągając nowych osadników.
Ruiny twierdzy Bedem są obecnie chronione przez państwo jako narodowy zabytek historii. Stosunkowo niedawno kompleks cytadeli przeszedł renowację.
Wał miejski - pozostałości Onogošta
Istnieją różne interpretacje dotyczące czasu powstania pierwszego muru miejskiego. Konstrukcja murów oraz ogólny plan miasta w formie czworoboku z wieżami w narożach i pośrodku murów potwierdzają przypuszczenia, że wzniesiono je na fundamentach dawnej rzymskiej fortyfikacji wojskowej z IV w. wiek. Potwierdza to fakt, że dzisiejszy Nikšić jest wymieniany w rzymskich źródłach pisanych jako Anderva, rzymska osada z czasów Juliusza Cezara. Twierdza, podobnie jak miasto, na przestrzeni wieków była burzona, odbudowywana i rozbudowywana, zmieniając wygląd mistrzów. Turcy odbudowali miasto pod koniec XVII i na początku XVIII wieku, więc do 1877 roku Onogošt stanowił silną twierdzę panowania tureckiego na większym obszarze. Składało się wówczas z Miasta Górnego z sześcioma wieżami i Miasta Dolnego z pięcioma wieżami. Wraz z końcem okresu panowania osmańskiego twierdza utraciła swoją funkcję, co doprowadziło do jej upadku. Dziś mury miejskie służą jako scena letnia.
Istnieją różne interpretacje dotyczące czasu powstania pierwszego muru miejskiego. Konstrukcja murów oraz ogólny plan miasta w formie czworoboku z wieżami w narożach i pośrodku murów potwierdzają przypuszczenia, że wzniesiono je na fundamentach dawnej rzymskiej fortyfikacji wojskowej z IV w. wiek. Potwierdza to fakt, że dzisiejszy Nikšić jest wymieniany w rzymskich źródłach pisanych jako Anderva, rzymska osada z czasów Juliusza Cezara. Twierdza, podobnie jak miasto, na przestrzeni wieków była burzona, odbudowywana i rozbudowywana, zmieniając wygląd mistrzów. Turcy odbudowali miasto pod koniec XVII i na początku XVIII wieku, więc do 1877 roku Onogošt stanowił silną twierdzę panowania tureckiego na większym obszarze. Składało się wówczas z Miasta Górnego z sześcioma wieżami i Miasta Dolnego z pięcioma wieżami. Wraz z końcem okresu panowania osmańskiego twierdza utraciła swoją funkcję, co doprowadziło do jej upadku. Dziś mury miejskie służą jako scena letnia.
| Widok z ruin na miasto Nikšić |
Komentarze
Prześlij komentarz