Węgry - Zamek Diósgyőr - Zamek Królowych
Dziś zabieramy Was 8 kilometrów od miasta Miszkolc do Zamku Diósgyőr zwanego także Zamkiem Królowych. Jest to piękny średniowieczny zamek, który na przestrzeni lat został odbudowany i mocno unowocześniony. Po mimo zaawansowanej technologii starano się podczas renowacji zachować historyczny klimat tego miejsca.
Mury pierwszego zamku zostały zbudowane prawdopodobnie w XII wieku na skalnym wzgórzu. Był to zamek ziemno-drewniany który został zniszczony podczas najazdu mongolskiego w latach 1241-42. Po inwazji król Bela IV podarował to miejsce swojemu ulubionemu człowiekowi, Ernye Bánowi. Syn Ernye Bána, palatyn Stefan, kazał zbudować pierwszy kamienny zamek otoczony owalnym pierścieniem, wraz z dwiema okrągłymi wieżami.
Zamek swój rozkwit miał za panowania Ludwika Wielkiego. Jego znaczenie polegało na tym, że stał przy drodze wiodącej do Polski (matka Ludwika Wielkiego, Elżbieta Łokietkówna, była polską księżniczką; Sam Ludwik został królem Polski w 1370 r.) Król kazał odbudować i zmodernizować zamek. Otoczony kilkoma murami zamek wewnętrzny zbudowany był wokół prostokątnego dziedzińca, posiadał cztery wieże, po jednej na każdym rogu. Na pierwszym piętrze znajdowały się magazyny, a na drugim pomieszczenia i Sala Rycerska. Modernizację zamku zakończono za panowania córki Ludwika, Marii. Zamek otoczony był głęboką na 4 metry fosą.
| Komnata z wypchanymi zwierzętami |
Okres ten był również złotym okresem polowań w Bükk. W czasach panowania króla Ludwika głębokie lasy Buku zamieszkiwały nie tylko jelenie, dziczyzna i dziki, ale były także siedliskiem niedźwiedzi i żubrów. Duża liczba myśliwych, sokolników, łuczników i psich przywódców pomagała w utrzymaniu wystawnego dworu królewskiego, rezydującego w zamku.
Diósgyőr stracił nieco na znaczeniu wraz z zakończeniem unii personalnej między Węgrami a Polską (Ludwik podzielił oba kraje między swoje dwie córki Marię i Jadwigę).
Po śmierci króla Ludwika Diósgyőr stał się posiadłością królowych. Aż do przegranej bitwy pod Mohaczem (1526) służył jako wiejska rezydencja królowych, w tym Beatrycze, żony króla Macieja, której podarowano zamek jako prezent ślubny.
Za panowania króla Macieja i Beatrycze Aragońskiej zamek został dodatkowo urządzony w stylu renesansowym. Ostatnią królową, która posiadała zamek, była Maria Węgierska, żona króla Ludwika II (1516-26). Formalnie zrezygnowała z zamku w 1546 roku (do tego czasu zajmował go panujący książę Siedmiogrodu).
| Średniowieczna suknia |
Gdy wojska osmańskie zaczęły zajmować południowe terytoria Węgier, zamek został ufortyfikowany. Jego właściciele, rodzina Balassa, przekształciła go w dużą fortecę. Smukłe wieże zastąpiono silnymi bastionami. Był to ostatni raz, kiedy zamek został odbudowany; Po 1564 roku często zmieniali się właściciele, a zamek powoli podupadał. Diósgyőr został zbudowany jako rezydencja wakacyjna i nigdy nie miał być dużą fortecą, która wytrzymuje oblężenie obcej armii. Od tego czasu Diósgyőr znajdował się pod okupacją osmańską, a obszar ten był rządzony przez paszę Egeru aż do 1687 roku, kiedy to ta część kraju została wyzwolona spod panowania tureckiego. W tym czasie zamek stracił całe swoje znaczenie militarne.
WYKOPALISKA I RENOWACJE
Pierwsze renowacje zamku rozpoczęto 1953 roku. Pierwotnie odrestaurowano jedynie części zagrożone zawaleniem. 1962 roku rozpoczęto wykopaliska archeologiczne pod kierownictwem archeolog Ilony Czeglédy, które trwały dziesięć lat.
W 2013 roku w ramach projektu "Rozwój kulturalno-ekoturystyczny kompleksu Diósgyőr-Lillafüred" podjęto się rekonstrukcji zamku. Odbudowano mury, sale zamkowe wyposażono tak aby ukazywały prawdziwą historię zamku, jego monarchów, życia ludzkiego i wydarzeń.
| Makieta zamku Diósgyőr |
Na zamku odbywają się Przedstawienia Zamkowe, turnieje rycerskie i zabawy pod gołym niebem, a obok zamku odbywa się jarmark średniowieczny. Ważnym wydarzeniem muzycznym jest Festiwal Folklorystyczny Kaláka.
.png)
Nie znałem tego miejsca! Bardzo wyczerpujący wpis, super zdjęcia! 👏😍
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję za uznanie.
Usuń