Słowacja - Ruiny Zamku Obišovsky (Obišovsky hrad)
Ruiny Zamku Obišovsky (Obišovsky hrad) znajdują się po między miejscowościami Obišovce, a Ličartovce. Wzgórze Zámčisko na którym znajdują się ruiny zamku, leży nad lewym brzegiem rzeki Svinki na wysokości 360 metrów. Zamek ten został zbudowany na miejscu starożytnego grodziska warownego używanego w czasach rzymskich.
Zamek Obišovsky należy do szeregu tych zamków, które zaczęto budować na Węgrzech po 1241 roku i zniknęły na przełomie XV i XVI wieku w okresie wzmożonego burzenia zamków.
| Drewniana kładka prowadząca do ruin. |
INFORMACJE OGÓLNE O ZAMKU
Zamek został zbudowany w XIII wieku przez panów Drienovów z rodu Abov. Wzgórze Zámčisko na którym znajdują się ruiny, to stożkowate wzgórze ze stromo opadającymi zboczami. Teren zamku został wzbogacony o wysokie wały i głęboki przekop po wewnętrznej stronie wału. Cały kompleks zamkowy składa się ze średniowiecznej drogi dojazdowej, zewnętrznego wału z fosą wewnętrzną, muru zamkowego z bramą wjazdową, pomieszczenia straży, wieżą pałacową i cysterną. Zamek pozbawiony był dziedzińca, nie posiadał więc żadnych zabudowań gospodarczych. Dziedziniec jest niewielki z cysterną na środku. Jest to typowy przykład zamku schronienia, ukrytego głęboko w dolinie. Chociaż z zamku roztaczał się widok na Obišovce i dolinę rzeki Svinki, to jednak dolina Hornadu i dorzecze Torysy nie były widoczne. Oznacza to zmniejszoną zdolność do kontrolowania terytorium wokół zamku.
| Znak prowadzący do zamku wraz ze szkicem B. Polla |
Pierwsze wykopaliska archeologiczne przeprowadzono na zamku jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Wskazują one, że starożytny gród służył jako schronienie już w czasach rzymskich. Fakty te opisuje historyk Pavel Dvořák. Znaleziono wówczas koło z brązu, które dotarło aż do Anglii, gdzie zostało zniszczone przez nazistowskie bombardowania w czasie II wojny światowej. Zamek jest pierwszym w pełni przebadanym stanowiskiem archeologicznym dzięki historykowi i archeologowi Belo Polli, który prowadził tam wykopaliska archeologiczne już w latach 60-tych. Na pamiątkę archeologa na murach zamku umieszczono tablice z wizerunkiem Belo Polli.
Klasyfikacja chronologiczna materiału uzyskanego w wyniku badań archeologicznych potwierdza opinię, że średniowieczny zamek Obišov, o którym nie udało się odnaleźć żadnych źródeł pisanych, prawdopodobnie uległ zniszczeniu w XV wieku.
| Wieża pałacowa |
Prace konserwatorskie na zamku rozpoczęto w 2012 roku i teoretycznie trwają do dziś. Niestety w chwili obecnej nie dzieje się tam nic. Wygląda raczej, że dawno nikt już tam nie zaglądał i ruiny ponownie pozostawiono samym sobie. Mury które kiedyś oczyszczono ponownie rozsadzają korzenie roślin, które wyrastają z pomiędzy kamieni. Wszędzie wala się gruz. Ławeczki na których było można posiedzieć, zjada czas. Tablica informacyjna pozbawiona jest wszelkich informacji. Widać że opis został zerwany. Z żalem się na to patrzy, bo to w końcu kawał historii otoczony pięknymi krajobrazami.
Fantastyczne miejsce. Będzie trzeba się tam wybrać.
OdpowiedzUsuńNie wiele jest do zwiedzania. Widać że, to kompletna ruina. Dzięki za post widać, że miejsce nie jest warte zwiedzenia.
OdpowiedzUsuń