Rumunia - Jaskinia Meziad (Peștera Meziad)
Jaskinię Meziad udało nam się zwiedzić w 2015 roku, wtedy też zaczęliśmy przygodę z podróżami. Niestety zdjęcia nie są najlepszej jakości i nie oddają tego jak jaskinia wygląda w rzeczywistości. Nie wiem jak dziś z oświetleniem ale te dziewięć lat temu, było słabiutko. Praktycznie światło słabej latarki posiadał tylko przewodnik dziś to pewnie wygląda trochę inaczej 😉.
| Wejście do jaskini widziane z drogi |
Jaskinia Meziad znajduje się w południowo-wschodnim regionie gór Pădurea Craiului i zachodniej części gór Apuseni. Jest jedną z największych i najbardziej znanych jaskiń w Rumunii. Znajduje się na wysokości 297 metrów, wejście do jaskini ma 16 metrów wysokości i 10 metrów szerokości. Została intensywnie przebadana przez zespół geologów pod koniec XX wieku pod kierownictwem Gyuli Czarana. Jaskinia Meziad jest jaskinią krasową posiadającą dwa poziomy krasowiska.
- Dolny poziom, który wynosi łącznie 1 542 m i charakteryzuje się niezwykle dużymi przestrzeniami, często mierzącymi od 20 do 30 metrów szerokości i 15-20 metrów wysokości. Po około 400 metrach galerie nagle się zwężają, a dolny poziom jest przedłużony o dwie galerie, które są trudno dostępne i które z tego powodu nie są zaliczane do turystycznego sektora jaskini.
- Górny poziom, o łącznej długości 3 208 metrów, prezentuje trzy główne obszary połączenia z dolną galerią: galerię zstępującą, skrzyżowanie galeny i diabelską szyję. Nakładanie się na siebie dwóch poziomów w rejonie Naturalnego Mostu tworzy szczególnie imponujący spektakl, którego całkowita wysokość dochodzi do 35 metrów.
Jaskinia Meziad ma status rezerwatu przyrody, ze względu na bogactwo i różnorodność nacieków jaskiniowych, a także obecność bogatej fauny jaskiniowej (jedna z największych kolonii nietoperzy w Rumunii). Oprócz depozytu kości należących do niedźwiedzia jaskiniowego, odkrytego w Sali Kości, w Jaskini Meziad zidentyfikowano także ślady istnienia człowieka prehistorycznego. Najbardziej znaną z nich jest czaszka młodego mężczyzny, który rzekomo został złożony w ofierze podczas rytualnej ceremonii.
W 1972 roku jaskinia została otwarta dla turystów. Można ją zwiedzać tylko w obecności przewodnika. Samowolne wejście na teren jaskini może skutkować nałożeniem kary pieniężnej przez pracowników Chronionego Obszaru Przyrodniczego, posiadających kartę kontrolną, wydaną przez Ministerstwo Środowiska i Leśnictwa.










Komentarze
Prześlij komentarz