Rumunia - Kościół Grecko-Katolicki w Săpânța
O wsi Săpânța pewnie słyszał każdy, słynie ona z cmentarza z jaskrawo pomalowanymi krzyżami, gdzie ludzie śmieją się Śmierci w twarz. Miejsce to zwie się Wesołym Cmentarzem. Na terenie cmentarza znajduje się Kościół Narodzenia Matki Bożej wybudowany w 1886 roku przez wspólnotę greckokatolicką. Niestety w 1948 roku władze komunistyczne skonfiskowały świątynię grekokatolikom i przekazali kościołowi prawosławnemu, który właścicielem cerkwi jest do dziś.
Jednak wspólnota greckokatolicka się nie poddała i po wielu latach starań udało im się wykupić grunty pod zabudowę nowego kościoła kilkaset metrów dalej od Wesołego Cmentarza.
Nowy kościół greckokatolicki w Săpânţa został zbudowany na działce zakupionej przez diecezję w 2003 roku. Jednak lokalne władze kilkakrotnie odmówiły wydania niezbędnych dokumentów, więc prace zostały odłożone na ponad dekadę.
Jest to kościół w stylu maramureskim, zaprojektowany przez architekta o. Costina Emila, a prace wykonał zespół ojca Teodora Bârsana. Kościół jest drewniany i posiada bogatą ornamentykę na zewnątrz.
Prace nad budową kościoła trwały w latach 2014-2018. Podczas naszej pierwszej wizyty w 2017 kościół był w ostatniej fazie wykończeniowej, ale już wtedy prezentował się niesamowicie.
Komentarze
Prześlij komentarz