Mołdawia - Monastyr Saharna (Mănăstirea Saharna)

 


Monastyr Saharna znajduje się we wsi Saharna w rejonie Rezyna oddalonego ok 110 km na północ od Kiszyniowa, na prawym brzegu rzeki Dniestr. Uważany jest za jeden z najważniejszych ośrodków pielgrzymek religijnych w Mołdawii. Kompleks klasztorny i rezerwat przyrody zajmują powierzchnię 670 hektarów i znajdują się pod ochroną państwa. 

Główna brama prowadząca do Monastyru

Monastyr Saharna słynie z XIII-wiecznego klasztoru jaskiniowego i Klasztoru Świętej Trójcy. Nasza wizyta na terenie kompleksu miała miejsce pod koniec kwietnia, na szczęście udało nam się uniknąć tłumu pielgrzymów. To pozwoliło nam poczuć atmosferę tego miejsca.



Po przekroczeniu głównej bramy naszym oczom ukazał się przepiękny kwiatowy ogród pielęgnowany przez siostry zakonne i zakonników. Znajdował się on na środku głównego placu. Przyroda która nas otaczała i kolory budynków tworzyły niesamowitą atmosferę. Na początku postanowiliśmy zajrzeć do maleńkiego kościółka, który przykuł naszą uwagę. 



To był Kościół Narodzenia Matki Bożej, nazywany również kościołem zimowym. Został on zbudowany w 1883 roku w mołdawskim stylu architektonicznym i ma kształt kwadratu.
Wygrzebałam z plecaka chustę zakrywającą głowę i ramiona, przed wejściem do środka założyłam ją, gdyż nie chciałam nikogo urazić, a tym bardziej zakonników pracujących w pobliżu. 






Na terenie klasztoru znajduje się kilka klatek z uratowanymi zwierzętami m.in. ptakami, które niestety nie mogą wrócić do naturalnego środowiska z różnych przyczyn zdrowotnych. 



Kompleks klasztorny Saharna położony jest pośród bujnych zielonych wzgórz z widokiem na Dniestr. Tam po prostu człowiek odpoczywa. 
Klasztor Zwiastowania Najświętszej Marii Panny jest jednym z najstarszych klasztorów skalnych. Jego powstanie datuje się na XIII wiek. Kościół w górach skalistych do dziś stanowi zagadkę dla naukowców, ponieważ informacje o twórcy i fundatorze klasztoru zaginęły. Mówi się, że mnich Vartolomeu Ciungu przybyły z Rosji wraz z kilkoma braćmi odkrył opuszczoną pustelnię oraz mały kościółek wykuty w skale. Postanowił odremontować kościół wraz z pustelnią i tam zamieszkał. Niestety życie w skalnym klasztorze było bardzo ciężkie i o. Bartłomiej postanowił wybudować klasztor bliżej szlaków komunikacyjnych, ale nie na tyle blisko aby zewnętrzny świat nie zakłócał spokoju mnichów.  



Według legendy, zanim rozpoczęto budowę klasztoru Świętej Trójcy, mnich spędził 40 dni poszcząc, modląc się i mając nadzieję, że Bóg wskaże mu miejsce na klasztor. Legenda głosi, że w 40 dniu stary mnich doznał objawienia. Najświętsza Maryja Panna, Matka Boża, która była otoczona ogniem niebieskim, ukazała mu się i wskazała mu miejsce, w którym zgodnie z wolą Najwyższego miał wybudować klasztor pod wezwaniem Trójcy Świętej. Tym miejscem było wzgórze u podnóża trzech wzgórz. Cud wydarzył się na skale Grimidon, a na dowód boskiego wyboru Matka Boża pozostawiła odcisk stopy w kamieniu. Ślad ten można zobaczyć do dziś w kaplicy, która została zbudowana na cześć tego faktu na skale Grimidon. W 1776 roku rozpoczęto budowę  klasztoru Świętej Trójcy pod czujnym okiem o. Bartłomieja, który nadzorował budowę do 1798 roku,
 kiedy to na czele klasztoru stanął opat Paisios.





Aktualnie dostępne przestrzenie w skalnym kościele są dekorowane przez wiernych za pomocą różnorodnych wizerunków świętych oraz mnóstwem kartek z intencjami i modlitwami, które leżą rozrzucone po podłodze i skalnych półkach.







W 1964 roku w czasie reżimu sowieckiego, funkcjonowanie klasztoru zostało przerwane, a zakonników wypędzono. Kościół Świętej Trójcy został przekształcony w szpital psychiatryczny. Wewnątrz kompleksu klasztornego wybudowano dom i stołówkę. Wszystkie ikony i ozdoby klasztoru zostały zniszczone, a cele mnichów przekształcone w oddziały szpitalne. Szpital funkcjonował do 1990 roku. Klasztor ponownie został otwarty 19 kwietnia 1991 roku. 

Grimidon - wzgórze gdzie znajduje się odcisk stopy Matki Bożej


ŹRÓDŁO Z LECZNICZĄ WODĄ
 
Niedaleko klasztoru, równolegle do ścieżki prowadzącej do klasztoru w jaskini, znajduje się źródło z leczniczą wodą. Źródło to zostało zbudowane tuż obok miejsca, w którym, według starszyzny, znajdowało się "Źródło Vavila", które zimą miało bardzo gorącą wodę. Woda dzisiejszego "Źródła Cudów" jest lodowata, leczy choroby duchowe i cielesne. Z tego powodu w pobliżu źródła zbudowano specjalny basen kąpielowy. 
W basenie można zażywać kąpieli ale wiąże się ona z pewnymi szczególnymi zasadami:
* kobietą wolno kąpać się tylko w długich koszulach lub szlafrokach
* mężczyźni kąpią się w majtkach lub szlafrokach
* ubrania w których chce się kąpać muszą być nowe lub czyste
* przed wejściem do wody odmawia się modlitwę: Ojcze nasz.. lub inne które się zna
*  ponieważ woda w basenie jest bardzo zimna (lodowata) dzieci i osoby starsze mogą myć tylko twarz, ręce i stopy
* zanurzenia wykonuje się tylko do głowy 3, 9, 12 lub 40 razy



WODOSPAD SAHARNA

Wodospad Saharna znajduje się za kompleksem klasztornym na terenie rezerwatu Saharna. By do niego się dostać należy przejść przez zespół klasztorny i kierować się ścieżką wzdłuż rzeki. Na potoku Saharna powstały 22 mniejsze i większe wodospady. Ten najbardziej spektakularny wodospad zwany Cygańskim, znajduje się w ostatnim zakolu rzeki na wschodzie. 


Wodospad spada z wysokości 4 m, a w miejscu jego spadu utworzył się basen do 10 m głębokości. Klify otaczające wodospad tworzą spektakularny widok. Można wspiąć się na półkę skalną która tworzy ścieżkę, po której można przejść i stanąć za wodospadem. Trzeba tylko uważać aby się nie poślizgnąć. 



Przy wodospadzie znajduje się mini ołtarzyk ze świętymi obrazkami, gdzie można zapalić świeczki i składać intencje. 




Będąc w Mołdawii nie można nie zobaczyć zespołu klasztornego Saharna i jego wspaniałego rezerwatu. Jeśli kiedyś ponownie będziemy w Mołdawii na pewno tu wrócimy. Ten spokój, atmosfera i śpiew płynący z głośników na terenie klasztoru powodują, że człowiek się relaksuje i odpoczywa. Nam udało się zwiedzić cały kompleks praktycznie bez turystów. Polecamy zwiedzić to cudowne miejsce pod koniec kwietnia, najlepiej w ciągu tygodnia. 

Komentarze

  1. Niesamowity wpis!!! Robią wrażenie te czaszki, ale nie tylko...

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Polska - Inwałd Park

Bułgaria - Jaskinia Devetashka (Devetashka Cave)

Polska - Ruiny Zamku Bolczów w Janowicach Wielkich

Polska - Zamek Bolków

Polska - Mauzoleum Schlesier Ehrenmal w Wałbrzychu - Totenburg

Polska - Skalna Czaszka w Górach Stołowych

Polska - Tajemnicza śmierć w Górach Stołowych

Albania - Akwedukt Alego Paszy w Bënça

Albania - Ruiny Zamku Rodonit zwane także Zamkiem Skanderbega ( Kalaja e Rodonit )

Polska - Ruiny zamku krzyżackiego w Radzyniu Chełmińskim