Mołdawia - Twierdza Soroka z polskim akcentem historycznym.
Twierdza w Sorokach znajduje się w Mołdawii w mieście Soroka nad brzegiem rzeki Dniestr.
Początki miasta Soroka sięgają XII lub XIII wieku. Na terenie obecnego miasta powstała warowna osada. Prawdopodobnie została założona przez genueńskich kupców. Pierwotny drewniany fort, który bronił brodu na Dniestrze, był ważnym ogniwem w łańcuchu fortyfikacji.
W XV wieku na ruinach drewnianej warowni wybudowano nową twierdzę. Powstała ona na polecenie ówczesnego hospodara mołdawskiego Stefana III Wielkiego.
W latach 1543–1546, na polecenie panującego wówczas syna Stefana III Wielkiego, Piotra Raresa, zamek przeszedł kompletną przebudowę. Obiekt przybrał wówczas postać kamiennej rotundy z umiejscowionymi po zewnętrznej stronie czterema okrągłymi basztami i czworoboczną wieżą bramną. Formę tę zachował do czasów współczesnych.
| Czworoboczna wieża bramna |
We wrześniu 1691 roku, podczas wojny polsko-tureckiej, zamek został zajęty przez zgrupowanie złożone z wojsk koronnych i Kozaków zaporoskich pod dowództwem Stanisława Zygmunta Druszkiewicza. Obsadzono go polską załogą, której komendantem w styczniu 1692 roku został Krzysztof Rappe. Garnizon rozpoczął modernizację fortecy, m.in. wzmocniono mury, zbudowano kazamaty, wykopano fosy i głęboką studnię na dziedzińcu zapewniającą stały dostęp do wody.
27 września 1692 roku siły turecko-tatarsko-mołdawskie rozpoczęły oblężenie miasta. Polskie oddziały stopniowo wycofywały się z jego kolejnych części, podpalając je uprzednio. 9 października rozpoczął się szturm na twierdzę. Pomimo początkowych sukcesów sił tureckich (Turcy odcięli dostęp do wody w twierdzy, nie wiedząc, że wcześniej Polacy mieli wykopaną już studnię z wodą pitną) natarcie zostało odparte. W obliczu nadchodzących polskich posiłków Turcy zwinęli oblężenie. Bilans strat nacierających wojsk wyniósł około 2 tysiące ludzi i sześć chorągwi; broniąca załoga straciła 150 żołnierzy. Było to jedno z większych zwycięstw Polaków końcowego okresu wojny. Po podpisaniu w 1699 roku pokoju w Karłowicach twierdza wróciła pod panowanie Hospodarstwa Mołdawskiego.
W czasie Wielkiej Wojny Tureckiej wojska Jana III Sobieskiego skutecznie broniły twierdzy przed Turkami. Miało to kluczowe znaczenie militarne podczas kampanii pruthskiej Piotra Wielkiego w 1711 roku. W czasie wojny rosyjsko-tureckiej (1735–1739) twierdza została zajęta przez Rosjan gdzie została splądrowana i mocno uszkodzona.
Postęp techniki militarnej i zmiana układu sił w regionie przyczyniły się do spadku znaczenia twierdzy, dlatego też w kolejnych latach nie podjęto się naprawy zniszczeń. Dopiero w 1968 roku dokonano prac renowacyjnych w opuszczonej twierdzy, już nie pod kątem militarnym, ale w ramach restauracji zabytku. W 1970 roku twierdza została udostępniona zwiedzającym, zaś w latach 2012-2015 została gruntownie odrestaurowana.
Dobudowano w twierdzy m.in. windę, odrestaurowano dachy, schody, oczyszczono ściany i pomieszczenia. Twierdza dla Mołdawian ma bardzo duże znaczenie historyczno-kulturowe, jej wizerunek znajduje się na banknotach, monetach okolicznościowych, znaczkach pocztowych czy paszportach mołdawskich.
Z okien twierdzy rozpościera się wspaniały widok na Dniestr i Ukrainę, miasto i dzielnicę cygańską.
Wnętrze twierdzy może nie powala, ale warto do niej zajrzeć choćby dla samej historii, która ściśle powiązana jest z Polską i jej bohaterskimi starciami z najeźdźcami Osmańskimi.
źródło:
GALERIA ZDJĘĆ
Bardzo ciekawy tekst i piękne zdjęcia, zachęcające do zwiedzania twierdzy, pozwalające na cofnięcie czasuczasu
OdpowiedzUsuńWspaniała fotorelacja i ciekawy opis historii zamku. Pewnie nigdy tam nie dotrę ale dzięki wam mogłam poznać ciekawy kawałek polskiej historii.
OdpowiedzUsuńBardzo dziękujemy za ciepłe słowa.
Usuń